Bastin, Germann win regional cross country championships

Published 10:31 am Thursday, October 26, 2023

By Mike Marsee

Contributing Writer

Abby Bastin of Lincoln County and Max Germann of Boyle County won individual regional cross country championships Saturday at the Region 2A-5 meet in Mill Springs.

Email newsletter signup

Bastin, a sophomore, captured her third consecutive regional title by winning the girls race with a time of 20:12 over the 3.1-mile course at Cave Lake Event Park.

Germann, a senior, won his first regional title with a time of 16:50 in the boys race.

Bastin won by 24 seconds; Germann won by 20 seconds.

Boys and girls teams from Boyle and Mercer counties qualified for the state meet this Saturday at the Kentucky Horse Park in Lexington.

The Boyle girls were regional runners-up, and the Mercer girls were third. Mercer’s boys also finished third, and the Boyle boys were fifth.

Marshall Hart and Sam Lewis of Mercer finished second and fourth in the boys race. Katie Lewis of Mercer was seventh and Siddalea Gray of Boyle was eighth in the girls race.

Elijah Johnson of Lincoln also qualified for the state meet.

DCA boys qualify

The Danville Christian boys qualified for the state meet with a sixth-place finish in the Region 1A-5 meet at Bourbon County Park in Paris.

Lake Adkins led DCA with a 15th-place finish in the boys race; Titus Boyd and Eli Perez of DCA were 17th and 20th.

Addison Hill of DCA and Ellie Pennington of Danville earned qualifying berths by finishing 12th and 17th in the girls race.

Area State Cross Country Meet Qualifiers

Saturday

Region 1A-5

At Bourbon County Park, Paris

BOYS

Danville Christian – 15. Lake Adkins 18:53; 17. Titus Boyd 19:09; 20. Eli Perez 19:33; 55. Bryant Stec 21:43; 59. Bridger Gaines 22:10; 64. Michael Spivey 22:57.

GIRLS

Danville Christian – 12. Addison Hill 22:24; Danville – 17. Ellie Pennington 23:16.

Region 2A-5

At Cave Lake Event Park, Mill Springs

BOYS

Boyle County – 1. Max Germann 16:50; 14. Micah Brown 18:41; 25. Adam Cooper 19:36; 35. Diego Montoya 20:35; 37. Cannon Bostick 20:43; 40. Grayson Sumner 20:59; 49. Kyle Whitsell 22:00; Mercer County – 2. Marshall Hart 17:21; 4. Sam Lewis 17:36; 24. Ian Alcorn 19:35; 31. Karson Kerr 20:21; 36. Landon Bryant 20:36; 41. Jayden Foster 21:09; 46. Ashton Butler 21:45; Lincoln County – 26. Elijah Johnson 19:40.

GIRLS

Lincoln County – 1. Abby Bastin 20:12; Boyle County – 8. Siddalea Gray 22:46; 10. Aubrey White 23:25; 13. Izzy Phillips 24:07; 16. Lilly Kurtz 24:54; 17. Laykin Gatton 24:59; 22. McKenzy Neyhouse 25:32; 35. Maggie Powell 27:32; Mercer County – 7. Katie Lewis 22:44; 11. Adriana Polhemus 23:41; 15. Julia Hart 24:43; 25. Layla Nowlin 25:55; 26. Alexis Benham 26:15; 30. Daisy Nowlin 26:35; 31. Abigail Woods 26:44.