Bastin finishes second in state XC meet

Published 5:35 pm Monday, October 31, 2022

MIKE MARSEE

Contributing writer

Abigail Bastin of Lincoln County finished second Friday in the Class 2A girls race in the state cross country championships at Paris.

Email newsletter signup

Bastin ran the 5-kilometer Bourbon County Cross Country course in 18:54, finishing about 12 seconds behind winner Maddie Strong of Scott.

The Lincoln freshman finished 16th in her state race last season and was fifth in 2020. Her time Friday was 1:13 better than her previous best in the state meet.

Bastin won a state track and field championship in the Class 2A girls 1,600-meter run in 2021.

Four other area runners finished among the top 50 in their respective races: Marshall Hart of Mercer County and Max Germann of Boyle County were 22nd and 27th in the Class 2A boys race and Clayra Darnell of Mercer was 46th in the Class 2A girls race Friday, while

Addison Hill of Danville Christian was 33rd in the Class 1A girls race Saturday

KHSAA State Cross Country Championships

At Bourbon County Cross Country Course, Paris

Friday

CLASS 2A

BOYS

Team scores (32 teams) — 1. North Oldham 79; 18. Mercer County 470.

Area runners (255 runners) — 22. Marshall Hart (Mercer County) 17:19.26; 27. Max Germann (Boyle County) 17:36.25; 64. Sam Lewis (Mercer County) 18:26.76; 92. Elijah Johnson (Lincoln County) 18:56.51; 141. Brady Howard (Mercer County) 19:44.19; 147. Mason Sanders (Mercer County) 19:49.16; 156. Ian Alcorn (Mercer County) 19:56.69; 173. Andrew Pence (Lincoln County) 20:16.65; 198. Karson Kerr (Mercer County) 21:05.00; 226. Landon Bryant (Mercer County) 22:31.34.

GIRLS

Team scores (28 teams) — 1. Lexington Catholic 64; 18. Lincoln County 511; 21. Boyle County 526.

Area runners (225 runners) — 2. Abigail Bastin (Lincoln County) 18:54.03; 46. Clayra Darnell (Mercer County) 21:51.47; 52. Katherine Lewis (Mercer County) 22:00.43; 91. Aubrey White (Boyle County) 23:01.76; 114. Alexis Slone (Lincoln County) 23:35.09; 119. Izzy Phillips (Boyle County) 23:41.08; 132. Laykin Gatton (Boyle County) 24:03.63; 136. Cailyn Godsey (Boyle County) 24:07.58; 141. Olivia Sousis (Lincoln County) 24:18.04; 142. Keyera McFarland (Lincoln County) 24:20.19; 148. Emery Larson (Boyle County) 24:42.73; 196. Maggie Powell (Boyle County) 27:55.39; 203. Lilly Kurtz (Boyle County) 28:45.23; 206. Kinsley Reed (Lincoln County) 29:00.18; 211. Shelby Smith (Lincoln County) 29:19.09; 219. Madison Crook (Lincoln County) 33:14.65.

Saturday

CLASS 1A

BOYS

Team scores (36 teams) — 1. St. Henry 53; 25. Danville 585.

Area runners (279 runners) — 88. Thomas Swing (Danville) 18:54.43; 113. Hyrum Swing (Danville) 19:23.54; 139. Banks Bratcher (Danville) 19:57.24; 144. Nathan Doyle (Danville) 20:00.51; 237. Andrew Lamb (Danville) 21:42.84; 246. Noah Wetmore (Danville) 22:15.09; 257. Oliver Longenecker (Danville) 22:53.37.

GIRLS

Team scores (33 teams) — 1. Beechwood 65; 18. Danville 467.

Area runners (247 runners) — 33. Addison Hill (Danville Christian) 21:29.00; 76. Ellie Pennington (Danville) 23:03.30; 94. Lucy Kate Gibson (Danville) 23:33.20; 115. Abbie Pennington (Danville) 23:56.40; 120. Anna Watson (Danville) 24:15.80; 153. Ella Bottom (Danville) 24:56.40; 172. Chloe Strysick (Danville) 25:38.20; 191. Sami Bottom (Danville) 26:21.60.