• 57°

6th Grade Eagles win 12th Region tourney

The Lincoln County Middle School sixth-grade Eagles carried a heavy weight with them on their return home from Lexington Sunday night, hauling with them the 12th Region Tournament championship trophy.

In the tourney played at the Kentucky Basketball Commission Saturday and Sunday, the sixth-graders rolled to the title win in their division, with an average margin of victory of 20 points.

The closest game in the Eagles’ victory march came in the finals as Lincoln defeated West Jessamine 47-33. On the way to the championship game, Lincoln cruised against East Jessamine (42-12) and Southern Pulaski (43-25) in pool play, which earned the team a bye in the single-elimination tournament. Lincoln then earned its spot in the finals by beating Northern Pulaski 43-25 in the semifinal rount.

The sixth-grade Eagles, who are coached by Lewis Cummins, are now 22-7 overall and 8-2 in the Salt River Conference.

Lincoln brought home two trophies from the regional tournament, with the eighth-grade Eagles finishing as runner-up in their division. After posting wins over West Jessamine (45-37), Boyle County (47-38), McCreary County (59-41) and Southern Pulaski (61-48) to reach the championship game, the Eagles fell short in the final tilt as Northern Pulaski rolled 59-24.

The eighth-grade Eagles are led by Eric Ralston. The team is now 24-5 overall, 9-1 in the SRC.

The seventh-grade team went 1-2 in the weekend tournament, collecting its lone win, a 51-11 cakewalk over West Jessamine, in Pool Game 2 on Saturday. Northern Pulaski topped Lincoln 51-37 in Pool Game 1 and Southern Pulaski eliminated Lincoln 46-39 on Sunday.

The seventh-grade Eagles, coached by Carl-Lewis Cummins, are 15-10 overall and 6-4 in the SRC.

Game results follow:

6th Grade

Saturday

Pool Game 1

Lincoln 42, East Jessamine 12

Lincoln 14 15 11 2 – 42

E. Jess. 3 4 4 1 – 12

Lincoln stats: Mason Agee 18 points and 10 rebounds, Desalegne Pendygraft 6 points, Jayden McAdoo 6 points, Landon Smith 5 points, Ansh Patel 2 points, Brycen Mullins 2 points and 10 rebounds, Johnny Adkins 2 points, Lane Sergent 1 point and 5 assists.

Pool Game 2

Lincoln 43, So. Pulaski 25

Lincoln 12 12 13 6 – 43

So. PC 4 3 8 10 – 25

Lincoln stats: Desalegne Pendygraft 13 points, Landon Smith 10 points and 3 assists, Mason Agee 9 points and 11 rebounds, Jayden McAdoo 5 points and 7 rebounds, Lane Sergent 4 points, Ansh Patel 2 points and 7 rebounds.

Sunday

Single Elimination Tournament

Semifinals

Lincoln 43, No. Pulaski 25

Lincoln 13 10 7 13 – 43

No. PC 5 8 6 6 – 25

Lincoln stats: Jayden McAdoo 12 points, Desalegne Pendygraft 11 points and 5 steals, Mason Agee 7 points and 6 rebounds, Landon Smith 6 points and 4 assists, Ansh Patel 4 points, Lane Sergent 3 points.

Championship Game

Lincoln 47, West Jess. 33

Lincoln 11 15 9 12 – 47

W. Jess. 14 6 1 12 – 33

Lincoln stats: Jayden McAdoo 11 points, Landon Smith 10 points, Mason Agee 8 points and 12 rebounds, Desalegne Pendygraft 7 points and 9 rebounds, Ansh Patel 6 points and 4 assists, Johnny Adkins 3 points, Hance Moberly 2 points.

7th Grade

Saturday

Pool Game 1

No. Pulaski 51, Lincoln 37

Lincoln 2 8 9 18 – 37

No. PC 14 10 18 9 – 51

Lincoln stats: Troy Lee 10 points and 3 steals, Sawyer Robbins 10 points, Brennin Hazlett 6 points, Tucker Elkins 6 points, Matthew Slone 4 points, Kash Smith 1 point and 5 rebounds.

Pool Game 2

Lincoln 51, West Jess. 11

Lincoln 16 16 13 6 – 51

W. Jess. 7 0 2 2 – 11

Lincoln stats: Sawyer Robbins 14 points, Kash Smith 12 points, 6 rebounds and 4 assists, Brennin Hazlett 10 points, Matthew Slone 8 points and 7 assists, Jax Reynolds 4 points, Gavin Douglas 3 points.

Sunday

Single Elimination Tournament

First Round

So. Pulaski 46, Lincoln 39

Lincoln 6 10 6 17 – 39

So. PC 7 12 11 16 – 46

Lincoln stats: Kash Smith 17 points and 6 rebounds, Sawyer Robbins 9 points, Matthew Slone 7 points, 9 rebounds and 5 assists, Gavin Douglas 2 points, Troy Lee 2 points, Brennin Hazlett 2 points, Jax Reynolds 6 rebounds.

8th Grade

Saturday

Pool Game 1

Lincoln 45, West Jess. 37

Lincoln 13 13 12 7 – 45

W. Jess. 14 8 4 11 -37

Lincoln stats: Sawyer Horton 12 points, Seth Horton 12 points and 9 rebounds, Connor Davis 11 points, 4 assists and 4 steals, Jackson Withrow 6 points and 8 rebounds, Elan Lane 4 points and 3 assists.

Pool Game 2

Lincoln 47, Boyle Co. 38

Lincoln 13 8 10 16 – 47

Boyle 7 10 4 17 – 38

Lincoln stats: Connor Davis 13 points, 4 assists and 4 steals, Jackson Withrow 10 points and 7 rebounds, Sawyer Horton 10 points, 7 assists and 3 steals, Seth Horton 9 points, Andrew Simmerman 5 points.

Sunday

Single Elimination Tournament

First Round

Lincoln 59, McCreary Co. 41

Lincoln 19 9 10 21 – 59

McCreary 10 7 14 10 – 41

Lincoln stats: Jackson Withrow 19 points, 7 rebounds and 4 assists, Andrew Simmerman 10 points, Seth Horton 8 points, Blade Nuckols 7 points and 3 assists, Elan Lane 7 points, Connor Davis 4 points and 3 assists, Sawyer Horton 2 points, Landon Day 2 points.

Semifinals

Lincoln 61, So. Pulaski 48

Lincoln 8 19 14 20 – 61

So. PC 12 10 8 18 – 48

Lincoln stats: Seth Horton 20 points and 10 rebounds, Jackson Withrow 18 points, 6 rebounds and 4 assists, Sawyer Horton 8 points and 9 rebounds, Elan Lane 7 points, Connor Davis 4 points and 6 assists, Blade Nuckols 2 points, Andrew Simmerman 2 points.

Championship Game

No. Pulaski 59, Lincoln 24

Lincoln 5 10 3 6 – 24

No. PC 15 18 20 6 – 59

Lincoln stats: Connor Davis 6 points, Jackson Withrow 6 points, Cody Carter 4 points, Landon Day 3 points, Elan Lane 2 points, JC Bryant 2 points, Blade Nuckols 1 point.