Slone, Morgan, Johnson, Settles lead LC at Meet of Champions

Published 2:00 pm Thursday, October 25, 2018

The Lincoln County High girls varsity cross country team placed ninth out of 25 teams at Saturday’s Meet of Champions in Lexington.

Leading the Lady Patriot runners to a top 10 finish were sophomore McKenzie Settles, freshmen Constance Johnson and Ava Morgan and eighth-grader Alexis Slone, who all merited medals for top 50 finishes out of the field of 242 female runners over the 3.1-mile course at Masterson Station Park.

Johnson posted Lincoln’s top finish overall, placing 37th in a time of 22:05.44. Slone followed her across the finish line in 39th place in 22:07.38. Morgan and Settles placed 43rd and 46th, respectively, with Morgan covering the distance in 22:16.99 while Settles finished in 22:20.69.

Ashland Paul Blazer won the girls varsity division. Conner placed second overall, Franklin County was third, Western Hills ran fourth and Scott County rounded out the top five.

Four hundred forty-four runners took the course for the boys varsity 5K. Lincoln’s boys had three runners to place in the 200’s, led by sophomore Jordan Greer who ran 252nd in 20:43.28. Bradley Adams, also a sophomore, came in in the 277th spot in 21:08.87 while junior Gabe Singleton ran 299th in 21:25.35.

In the boys varsity division, Louisville Trinity was the overall winner out of 35 teams followed by Conner in second place, Covington Catholic in third place, Scott County, fourth, and Frederick Douglass, fifth.

Remaining Lincoln results from the Meet of Champions follow:

Girls Varsity 5K

172) Mayci Godbey 25:57.35; 197) Jasmine Steele 27:35.55; 203) Desirae Ellison 28:00.76; 204) Chloe Tillett 28:04.77; 216) Katherine Rowe 29:10.50

Boys Varsity 5K

359) Malcolm Wright 22:50.84; 364) Damien Hodge 23:03.97; 376) John Sparkman 23:17.68; 403) Davis Wardrip 24:26.04; 421) Dalton Patterson 25:42.91; 443) Ethan Lane 35:36.91

Boys Middle School 4K

250) Caden Bastin 17:10.00; 269) Toby Sallee 17:17.17 ; 301) Ramsey King 17:37.10;364) Elijah Johnson 18:26.11; 404) Brady Dotson 19:02.98; 431) Johnethan Santiago 19:56.70; 476) Anthony Sousis 22:05.54

Girls 6th & Under Championships 3K

16) Abigail Bastin 12:21.16; 143) Olivia Sousis 14:02.35; 263) Emma Stephens 15:34.63; 270) Shelby Smith 15:39.94; 330) Alayna Bodner 16:39.96; 360) Angelique Coyne 17:37.74; 367) Shelbie Perry 18:01.10

Boys 6th & Under Championships 3K

361) Jayden Gonzales 15:22.55; 372) Eli Slone 15:29.37; 387) Blayne Shepard 15:51.11; 419) Kayson Quinn 16:55.45; 438) Jacob Walls 17:56.54

Girls 4th & Under Championships 2K

92) Piper Wood 9:17.95; 105) Louisa Channell 9:28.91; 119) Stella Feeha 9:34.13; 222) Eleanor Coffman 10:36.93; 242) Charlotte Stearman 10:53.58; 265) Amber Chapman 11:06.59; 298) Sonia Murdock 11:36.95

Boys 4th & Under Championships 2K

272) Triston J. Boyd 10:06.06; 290) Max Slone 10:16.90; 349) Spencer Sower 12:08.99; 365) Avery Deaton 13:01.01