• 59°

McKinney Elementary’s awards day

McKinney Elementary School held its annual awards day ceremony prior to the close of the 2017-18 school year to recognize students for their achievements throughout the year.

Those students recognized were:

Kindergarten

Reading: Kennedy Herring, Tyler Lear, Raylynn Brummett, Thomas Jones

Spelling: Raylynn Brummett, Thomas Jones, Steven Moore, Liam Pendleton, Madison Curtis, Bella Caldwell

Reading iReady (most lessons passed): Tyler Lear, Madison Curtis

Reading iReady (highest percent): Kennedy Herring, Maddi McCabe

AR (most points): Braden Dawson, Arianna Breckenridge

AR (highest percent): Liam Pendleton

Citizenship: Bella Caldwell, Liam Pendleton

Most improved: Cali Wilson

Bearcat Award (for following ROAR all year): Madison Curtis, Braden Dawson, Thomas Jones, Cayleb King, Aubrey Lynn, Cooper Marlow, Maddi McCabe, Steven Moore

Math Awards: Cooper Marlow, Creed Mattingly, Steven Moore, Tyler Lear, Madison Curtis

Math iReady: Highest Number Lesson Passed: Raylynn Brummett, Madison Curtis Science: Madison Curtis, Steven Moore, Raylynn Brummett.

First Grade

Math: Davis Ashcraft, Katie Hampton, Chloe Lane

Highest Percent Scored on Lessons: Raylynn Brummett, Aubrey Lynn

Highest Number Lesson Passed: Josh Roth, Jayden Long

Highest Percent Scored on Lessons: Brandon Butler, Chloe Lane

Science: Wes Taylor, Davis Ashcraft, Bailee Luster

Writing: Bristol Brummett, Bailee Luster, Chloe Lane, Kailiyah Hocker Correa, Davis Ashcraft, Wes Taylor

Most Improved: Bailee Luster

Reading: Kailiyah Hocker-Correa, Davis Ashcraft, Katie Hampton, Bristol Brummett, Janson Owens

Spelling: Bristol Brummett, Davis Ashcraft, Bailee Luster, Katie Hampton, Wesley Taylor, Janson Owens

Reading iReady (most lessons passed): Haven Harrison, Davis Ashcraft

Reading iReady (highest percent): Haven Harrison, Davis Ashcraft

AR (most points): Davis Ashcraft

AR (highest percent): Wuilian Hernandez-Suarez

Citizenship: Noah Carman, Zoe Vanhook

Social Studies: Second grade: Jacob Tate, Hunter Ellis Levi Elliott; Third grade: Kaya Jones, Lexi Tyler, Cade Rousey; Fourth grade: Jayden Ascencio, Beth Luster, Julian Elliott; Fifth grade: Jordan Hall, Skylar Long, Lacey Tillett; Most Improved: David Prather, Alana Hodge

Science: second – Amelyia Gatliff-Stevens; third- John Kaminski; fourth- Bethani Luster, Julian Elliott; fifth- Ashton Gifford, Jordan Hall

English/ Writing: third- Kaya Jones

Cursive Handwriting: third- Kaya Jones, Jayden Hines, Peighton Adkins

Third Grade “Paw-some” award for excellent behavior: Peighton Adkins, Kaya Jones, Jaydon Hines, Lexi Tyler

Honor Roll: All Year- John Kaminski, Angelina Woods, Kaylee Monday, Peighton Adkins, Kaya Jones, Cade Rousey, Cassie Grogan

All A’s: Lexi Tyler

Good Attendance: John Kaminski, Kaya Jones, Jaydon Hines, Coleton Burt, Daniel Owens

Writing: Jessica Hampton, Amelyia Stevens Gatliff; Most improved – Gage Baker, James Bunn

Reading: second – Chasity Clark, Levi Elliott, Jessica Hampton, Lillian Pittman; third – Peighton Adkins, Kaya Jones, John Kaminski, Cade Rousey; fourth -Brayden Brown, Julian Elliott, Beth Luster, Rhiannon Herring; fifth -Ashton Gifford, Skylar Long, Lacey Tillett, Troy Lee.

Spelling: second grade: Levi Elliott, Lilian Pittman, Jessica Hampton, Danicka Neal; third grade: Lexi Tyler, Kaya Jones, Peighton Adkins, Cade Rousey; fourth grade: Beth Luster, Julian Elliott, Mattilyn Brown, Rhiannon Herring; fifth grade: Ashton Gifford, Sarah Tate, Lacey Tillett, Hunter Burt; Most Improved: second, Lamarkus Breckenridge, Micaiah Ruckel; third, James Bunn, Layla Turner

Writing: fourth, Rhiannon Herring, Beth Luster, Kaylee Spears, Mattilyn Brown; fifth, Ashton Gifford, Jordan Hall, Sarah Tate, Lacey Tillett; Most Improved: fourth grade: Jayden Ascencio, David Prather, Braylan Whitehouse; fifth grade: Sophia Bailey,

Citizenship: Lacey Tillett, Sarah Tate, Payton Marlow

Mr. Carroll Smith’s Lunchroom Helpers: Skylar Long, Canaan Dawson, Jayden Long, Troy Lee, Carter Neal, Cole Rogers.