LCMS participates in King of Bluegrass tourney; 6th-grade wins gold bracket

Published 1:03 pm Wednesday, November 22, 2017

There were no days off for members of the Lincoln County Middle School boys basketball teams the weekend before Thanksgiving, as the Eagles went full force in the Gatorade King of the Bluegrass Invitational at the Kentucky Basketball Academy in Lexington.

Each team played two pool play games, with the top two teams in each pool moving on to the championship bracket while the bottom two teams in the bracket moved to the gold bracket.

Both the Lincoln seventh- and eighth-grade teams swept their pool play games to move on to the championship bracket and both finished 3-1 and bowed out in the semifinal round. The Lincoln sixth-grade team went 1-1 in pool play and advanced to the gold bracket where the Eagles won the championship game.

The Lincoln seventh-graders, now 11-1, won their first three games, defeating West Jessamine 58-36 and Beaumont Middle School 40-32 in pool play then following with a 48-23 victory over Jesse Clark Middle. Clay County knocked Lincoln out in the semifinals, edging the Eagles 51-50.

In the eighth-grade tourney, the Eagles also won their first three games, rolling 44-20 over Royal Springs of Scott County and 47-33 over Corbin in pool play. Lincoln, now 11-2, bested Danville Bate 51-47 in the championship tourney quarterfinals but went down to defeat to Crosby Middle of Louisville 55-48 in the semifinals.

The sixth-grade Eagles, now 9-3, split their pool play games, defeating Manchester Middle 69-40 in their opening game then falling 32-27 to Jefferson County Traditional Middle School, which put them in the gold bracket.

Lincoln, the No. 1 seed in the gold bracket, earned a bye in the first round. The Eagles took care of East Jessamine in the semifinal round in a 47-26 rout, then romped their way to the title win by trouncing Lexington Christian Academy 44-28 in the championship game.

Scoring for each Lincoln team during the tourney follow:

7th Grade
Pool Play #1
LC 58, West Jess. 36
Tramane Alcorn 20 points, Layne Lark 17 points and 11 rebounds, Zack Moore 9 points and 8 rebounds, Jansen McAninch 5 points, Bo Wallin 3 points, Colton Ralston 2 points and 4 assists, Jackson Sims 2 points.

Pool Play #2
LC 40, Beaumont 32
Tramane Alcorn 18 points and 3 assists, Layne Lark 9 points, Zack Moore 6 points, Colton Ralston 6 points, 8 rebounds and 4 steals, Trevor Miracle 1 point.

Quarterfinals
LC, 48, Jesse Clark 23
Colton Ralston 13 points, Tramane Alcorn 10 points, 4 assists and 3 steals, Trevor Miracle 10 points, Jackson Sims 5 points, Zack Moore 4 points and 10 rebounds, Layne Lark 2 points, Jansen McAninch 2 points and 7 rebounds, Jalen Smith 2 points.

Semifinals
Clay Co. 51, LC 50
Zack Moore 15 points and 8 rebounds, Tramane Alcorn 14 points, Layne Lark 14 points, Trevor Miracle 3 points, Jansen McAninch 2 points and 3 assists, Colton Ralston 1 point, 8 rebounds and 3 blocks, Jackson Sims 1 point.

8th Grade
Pool Play #1
LC 44, Royal Springs 20
Cruise Wilson 10 points, 6 rebounds and 3 assists, Lee Amon 9 points and 9 rebounds, Colin Green 6 points, Ryan York 6 points, Clayton Davis 5 points, Skyler Quinn 4 points, Lawson Hon 2 points, Zack Young 2 points.

Pool Play #2
LC 47, Corbin 33
Lee Amon 16 points and 9 rebounds, Cruise Wilson 12 points, 7 rebounds and 4 assists, Colin Green 7 points and 3 steals, Clayton Davis 5 points, Lawson Hon 4 points, Tramane Alcorn 2 points.

Quarterfinals
LC 51, Bate 47
Lee Amon 16 points and 10 rebounds, Cruise Wilson 14 points, Colin Green 13 points, Clayton Davis 3 points, Lawson Hon 3 points, Skyler Quinn 2 points.

Semifinals
Crosby 55, LC 48
Cruise Wilson 15 points, 7 rebounds and 3 assists, Colin Green 10 points, Skyler Quinn 9 points, Lee Amon 6 points and 8 rebounds, Tramane Alcorn 6 points, Clayton Davis 2 points & 7 assists.

6th Grade
Pool Play #1
LC 69, Manchester 40
Blade Nuckols 26 points, 4 steals, Connor Davis 13 points, 10 assists and 6 steals, Sawyer Horton 12 points, 4 rebounds, 6 assists and 5 steals, Seth Horton 6 points, 4 rebounds and 5 steals, Elan Lane 5 points, Jacob Moore 3 points, Andrew Simmerman 3 points, J.C. Bryant 1 point.

Pool Play #2
JCTMS 32, LC 27
Seth Horton 17 points and 11 rebounds, Connor Davis 4 points, 3 assists and 4 steals, Sawyer Horton 4 points, Jacob Moore 2 points, Elan Lane 3 assists.

Semifinals
LC 47, East Jess. 26
Blade Nuckols 16 points and 4 assists, Seth Horton 12 points, Sawyer Horton 7 points, Connor Davis 4 points and 4 assists, Elan Lane 2 points and 4 rebounds, Landon Day 2 points, J.C. Bryant 2 points, Jacob Moore 2 points.

Championship Game
LC 44, LCA 28
Connor Davis 13 points, Sawyer Horton 13 points, 12 rebounds, 4 assists and 7 steals, Blade Nuckols 6 points and 4 assists, Andrew Simmerman 6 points, Seth Horton 2 points, Elan Lane 2 points, Jacob Moore 2 points.