McKinney recognizes students at annual awards day

Published 11:39 am Thursday, July 27, 2017

McKinney Elementary School held its annual awards day ceremony prior to the close of the 2016-17 school year to recognize students for their achievements throughout the year.
Those students recognized were:
Kindergarten
Outstanding Reading – Davis Ashcraft
Accelerated Reading – Katie Hampton
Accelerated Reading Highest % – Carolyn Brummett
iReady –Passed most Lessons- Maddy Walls
Outstanding Spelling- (100%) – Bristol Brummett, Carolyn Brummett, Katie Hampton, Bailee Luster
Good Spelling –Davis Ashcraft, Kailiyah Correa-Hocker, Haven Harrison, Janson Owens, Wesley Taylor, Allison Shearer, Zoe Vanhook
Handwriting – Blake Wilson, Allison Shearer
Outstanding Math –Wesley Taylor
iReady-Passed most Lessons – Kailiyah Correa-Hocker
Social Studies Award – Noah Carman, Hannah Payton
Science Award – Skyler Swinney, Emily Hampton
Most Improved – Beatrice Naylor
Library Award – Bailee Luster, Wes Taylor
Music – Lyric Washington
Creative Writing – Katie Hampton, Bristol Brummett
Art – Madison Sparks, Wyatt Lear
110% Award Practical Living & Performing Arts –Davis Ashcraft, Carolyn Brummett, Wesley Taylor, Zoe Vanhook
Amazing Artwork Award- Madison Sparks, Wyatt Lear
First Grade – Mrs. Rousey
i-Ready Growth –Hunter Ellis
Reading –Levi Elliott, Jessica Hampton, Hunter Ellis, Lilian Pittman
Accelerated Reading – Lilian Pittman, Jessica Hampton, Levi Elliott, Hunter Ellis, Lucas Staton
Spelling – Jessica Hampton, Lilian Pittman, Levi Elliott, Hunter Ellis, Danicka Neal
Library Citizenship – Landon Curtis, Jessica Hampton
Improvement Award – Bradley Burgan, Kelsey Owens
Wall of Fame Runners – Levi Elliott, Hunter Ellis
110% Physical Education Award – Deondre Washington, Danicka Neal
Amazing Artwork – Jessica Hampton, Lilian Pittman
Perfect Attendance – Lilian Pittman
Second Grade – Mrs. Rousey
iReady Growth – Coleton Burt
Reading – Kaya Jones, Kelsey Owens, Cade Rousey, Lexi Tyler, John Kaminski, Peighton Adkins
Accelerated Reader – John Kaminski, Kaya Jones, Cade Rousey, Cassie Grogan, Chasity Clark
Spelling – Kaya Jones, Lexi Tyler, Cassie Grogan, Kelsey Owens, Cade Rousey, Daniel Owens
First Grade – Ms. Curtis
Math –Hunter Ellis, Lilian Pittman, Landon Curtis, Jessica Hampton, Levi Elliott
Second Grade – Ms. Curtis
Math –Kaya Jones, Cassie Grogan, Lexi Tyler, Kelsey Owens, Cade Rousey
Citizenship – Jaydon Hines
Library Award – Bradley Burgan,
Wall of Fame Runners – Hagen Durham, Jacob Walls, Kelsey Owens, Kynnlee League
Physical Education 110% Award – Bradley Burgan
Amazing Artwork –Peighton Adkins
First Grade – Mr. Story
Science/Social Studies – Hunter Ellis, Lucas Staton , Lilian Pittman, Jessica Hampton, Levi Elliott
Writing/Grammar – Lucas Staton, Hunter Ellis, Lilian Pittman, Levi Elliott, Jessica Hampton
Second Grade – Mr. Story 
Science/Social Studies – Kelsey Owens, Peighton Adkins, John Kaminski, Cade Rousey, Lexy Tyler, Kaya Jones
Writing/Grammar – Kelsey Owens, Peighton Adkins, John Kaminski, Cade Rousey, Lexi Tyler, Kaya Jones
Citizenship – Hailee Elmore
Library – Kaya Jones, Cade Rousey, Layla Turner
Practical Living-Wall of Fame Award – Cade Rousey, Kaya Jones,
Physical Education 110% -Chasity Clark
Amazing Artwork –Kaya Jones, Layla Turner, Chasity Clark
Third Grade – Mrs. Watkins
Science – Julian Elliott
Social Studies – Bethani Luster
“Paw-some” Award for Excellent Behavior –Julian Elliott, Kaylee Spears, Bethani Luster
Honor Roll All Year – Jayden Ascencio, Rhiannon Herring, Julian Elliott, Bethani Luster,
Library Award – Julian Elliott, Kaylee Spears
Wall of Fame Runners – Braylen Whitehouse, Bethani Luster, Cara Fletcher, Julian Elliott
Physical Education 110% Award – Brayden Brown
Amazing Artwork Award – Bethani Luster, David Prather
Keyboarding Award – Kaylee Spears
Fourth Grade – Mrs. Watkins
Science – Jordan Hall
Study Island Award –Hunter Burt, Cayden Fischer, Ashton Gifford, Jordan Hall, Alana Hodge, Troy Lee, Carter Neal, Austin Ratliff, Sarah Tate, Lacey Tillett
Fifth Grade – Mrs. Watkins
Science – Abby Walls
English/Writing – Lacey Tillett
Third Grade – Mr. Padgett
Math Highest Average -–Bethani Luster
Math All A’s – Julian Elliott, Rhiannon Herring, David Prather
On-Level iReady – Rhiannon Herring, David Prather
Fourth Grade – Mr. Padgett
Citizenship- Outstanding Conduct –Ashton Gifford, Troy Lee, Sarah Tate, Lacey Tillett
Citizenship –Great Conduct- Sophia Bailey, Hunter Burt, Jayden Coleman, Canaan Dawson, Cayden Fischer, Alana Hodge, Skylar Long, Payton Marlow, Austin Ratliff
A/B Honor Roll – Ashton Gifford, Skylar Long, Sarah Tate, Lacey Tillett
Library Award- Canaan Dawson, Ashton Gifford
Computer Award- Sarah Tate
Music Award – Jordan Hall, Alana Hodge, Skylar Long, Payton Marlow, Austin Ratliff
Academic Team- Ashton Gifford, Jordan Hall, Skylar Long, Sarah Tate-FPS, Lacey Tillett –FPS
Math Highest Average- Skylar Long, Sarah Tate, Lacey Tillett
Math All A’s – Troy Lee, Skylar Long, Sarah Tate, Lacey Tillett
On-Level iReady – Troy Lee, Skylar Long, Sarah Tate, Lacey Tillett
Social Studies-Lacey Tillett
All A’s – Skylar Long
Wall of Fame Awards- Skylar Long, Austin Ratliff, Troy Lee, Alana Hodge, Hunter Burt, Jayden Coleman
Physical Education 110% Award – Canaan Dawson, Cayden Fischer
Amazing Artwork – Morgan Reynolds, Sarah Tate
Fifth Grade – Mr. Padgett
Math Highest Average- Abby Walls
Math All A’s –Hailey Carter, Blake Folger, Breydon Hatter
On-Level iReady- Hailey Carter, Blake Folger, Abby Walls
Social Studies- Hailey Carter, Blake Folger, Abby Walls
All A’s – Chelsea Barnes, Breydon Hatter, Marissa Hodge, Kyla Moore, Trinity Young
American History Award – John Hiter
Third Grade – Mrs. Hughes
Spelling highest average – Bethani Luster
All A’s – Jayden Ascencio, Brayden Brown, Julian Elliott, Cara Fletcher, Rhiannon Herring, David Prather, Kaylee Spears
Reading Highest Average – Bethani Luster
All A’s – Brayden Brown, Julian Elliott, Rhiannon Herring, David Prather
iReady on Level – Rhiannon Herring, David Prather, Bethani Luster, Adam Madden, Jayden Ascencio, Julian Elliott.
Writing Highest Average – Bethani Luster
All A’s- Julian Elliott, Rhiannon Herring, David Prather
Accelerated Reader Highest Points –Bethani Luster
Reading Highest Average –Lacey Tillett
All A’s – Ashton Gifford, Jordan Hall, Alana Hodge, Skylar Long, Morgan Reynolds, Sarah Tate
Accelerated Reader Highest Points – Skylar Long
iReady on Level – Ashton Gifford, Jordan Hall, Skylar Long, Lacey Tillett
Spelling highest average – Ashton Gifford, Lacey Tillett
All A’s – Hunter Burt, Ashton Good, Grace Howard, Troy Lee, Skylar Long, Payton Marlow, Morgan Reynolds, Sarah Tate
Fifth Grade – Mrs. Hughes
Spelling highest average – Blake Folger, Brianna Clark, Trinity Young
All A’s – Chelsea Barnes, Hailey Carter, Breydon Hatter, Marissa Hodge, Violet Madden, Jordan Mitchell King, Abby Walls
School Spelling Bee Champions – Chelsea Barnes, Jordan Mitchell King
Reading Highest Average – Abby Walls,
Accelerated Reader Highest Points – Katie Stanley
All A’s – Hailey Carter, Blake Folger Chelsea Barnes, Breydon Hatter, Jaylen Durham, Marissa Hodge, Violet Madden, Kyla Moore, Trinity Young
iReady on Level – Abby Walls, Breydon Hatter, Hailey Carter
Writing Highest Average – Abby Walls
All A’s – Hailey Carter, Chelsea Barnes, Blake Folger, Breydon Hatter, Marissa Hodge, Violet Madden, Jordan Mitchell King, Kyla Moore, Katie Stanley
A Honor Roll – Hailey Carter, Abby Walls
A & B Honor Roll – Chelsea Barnes, Breydon Hatter, Trinity Young
Academic Team: Chelsea Barnes- FPS, Hailey Carter, Blake Folger –FPS, RJ Givens-Arts & Humanities, Breydon Hatter –Social Studies, Violet Madden, Kyla Moore and Abby Walls-Composition & FPS
Music Award – Brianna Clark, Elizabeth Cornett, Jaylen Durham, Kyla Moore, Abigail Walls
Library Award – Gavin Coffman, Kyla Moore
Computer Award- Chelsea Barnes
Wall of Fame Runner – Chelsea Barnes, R.J. Givens, Breydon Hatter, Marissa Hodge, Kyla Moore, Katie Stanley
Physical Education 110% Award- Jacob Moore, Trinity Young
Amazing Artwork Award – Haylie Carman, Trinity Young
Drama Award – R.J. Givens, Abby Walls, Kyla Moore, Brianna Clark, Jaylen Durham
Excellent Behavior – Chelsea Barnes, Haylie Carman, Hailey Carter, Gavin Coffman, Beth
Cornett, Zoey Davis, Aaliyah Durant, Jaylen Durham, Breydon Hatter, Emily Hodge, Marissa Hodge, Violet Madden, Jordan Mitchell King, Kyla Moore, Katie Stanley, Abby Walls, Charlie Yocum, Trinity Young