LCMS teams all make SRC finals

Published 12:52 pm Thursday, January 26, 2017

The Lincoln County Middle School boys’ basketball teams are guaranteed three trophies in the Salt River Conference Postseason Tournament.
Whether the trophies will be first-place or runner-up is yet to be determined, but the sixth-, seventh- and eighth-grade Eagles all assured themselves some hardware by advancing to the Salt River Conference championship games in their respective divisions.
Lincoln, which had the top-seeded team in each division, reached the championship game at the sixth-grade level with a 51-31 rout of West Jessamine, advanced to the seventh-grade final with a 62-25 romp over Anderson County and edged past Anderson 41-39 to make the eighth-grade final.
The sixth-grade Eagles are now 30-3 heading into the tournament finals, the seventh-grade team is 26-5 and the eighth-graders are 27-5.
The championship games of the tournament were all played Tuesday at Lincoln County Middle but results were unavailable at press time. The Lincoln sixth-graders faced Bondurant in the finals, the seventh-graders took on Boyle County and the eighth-graders played West Jessamine.
Linescores from the preliminary games follow:

FIRST ROUND
6th Grade
Lincoln 49, Anderson 12
               1    2   3   4     F
Anderson 0 8 2   2 –  12
Lincoln   15   7   20   7 –   49
 
LINCOLN: Tramane Alcorn 9 points; Colton Ralston 7 points; Layne Lark 7 points, 5 rebounds; Zack Moore 7 points; Xzavion Grey 6 points; Jackson Sims 4 points; Jalen Smith 3 points; Jansen McAninch 2 points, 3 assists, 4 steals; Cole Sneed 2 points; Zane Mullins 2 points.

The 6th-grade team is coached by Steve Ralston.

SEMIFINAL ROUND
6th Grade
Lincoln 51, West Jess. 31
            1     2     3     4     F
WJ 6   15    5     5 – 31
Lincoln11 17   9   14 – 51

LINCOLN: Tramane Alcorn 16 points, 5 rebounds, 6 assists; Colton Ralston 16 points, 4 assists; Xzavion Grey 11 points; Layne Lark 3 points, 3 steals; Jackson Sims 3 points; Jansen McAninch 2 points.

FIRST ROUND
7th Grade
Lincoln 62, Mercer 31
               1 2   3   4     F
Mercer    8 4  13   6 –     31
Lincoln 19 14 14 15 –     62
LINCOLN: Jaxon Smith 17 points, 8 rebounds; Tramane Alcorn 11 points; Landon McQueen 8 points; Colin Green 6 points; Ryan York 6 points; Cruise Wilson 4 points, 5 assists; Clayton Davis 4 points; Lawson Hon 2 points; Skyler Quinn 2 points; Jansen McAninch 2 points; Lee Amon 4 steals.

The 7th-grade team is coached by Sterling Skipper.

SEMIFINAL ROUND
7th Grade
Lincoln 62, Anderson 25
              1   2   3   4     F
Anderson 5  7 2 11 –   25
Lincoln  21 13  17  11 –   62

LINCOLN: Jaxon Smith 23 points; Clayton Davis 8 points; Colin Green 8 points; Lee Amon 5 points, 6 rebounds, 4 steals; Tramane Alcorn 5 points; Landon McQueen 5 points; Cruise Wilson 2 points; Layne Lark 2 points; Braxton Cooper 2 points; Lawson Hon 1 point, 3 assists; Jansen McAninch 1 point.

FIRST ROUND
8th Grade
Lincoln 56, Mercer 27
                  1     2     3     4     F
Mercer     6     8     6     7 – 27
Lincoln  21  10 13  12 -56
LINCOLN: Baylor Mattingly 11 points; Blaise Brown 11 points, 3 assists; Jaxon Smith 11 points, 3 steals; Rodney Alcorn 10 points, 6 rebounds; Bryson Young 4 points; Michael Henderson 4 points; Lawson Hon 2 points; Brady Weaver 1 point; Cruise Wilson 1 point; Lee Amon 1 point.

The 8th-grade team is coached by Eric Ralston.

SEMIFINAL ROUND
8th Grade
Lincoln 41, Anderson 39
                1     2     3     4      F
Anderson 9   12 11   7 –   39
Lincoln   14   15   3   9 –   41

LINCOLN: Jaxon Smith 18 points; Rodney Alcorn 9 points, 5 rebounds; Baylor Mattingly 9 points; Blaise Brown 5 points, 3 assists; Cade Jenkins 3 assists.