Cross Country: LC runners compete in PC, CKC, TC meets

Lincoln County’s cross country teams continued their treks toward improvement by competing in the recent Pulaski County All-Comers Meet, the Central Kentucky Conference Championships and the Tates Creek Invitational.
It was in the Pulaski County All-Comers Meet in Somerset that the Lincoln team’s posted their highest finishes overall.
Katherine Rowe had the best finish in varsity competition in the meet, covering the 3.1-mile course at the G.E. Plant in 26:01.71 to place 13th out of 66 runners.
Rowe’s top 15 finish was one of 12 for Lincoln on the GE course, with the Lady Pat varsity picking up two, all six of the Lincoln middle school girls getting top 15 and four of the seven Lincoln middle boys doing the same.
Logan Godbey, a senior, had the other Lady Pat varsity top 15 finish, earning the 15th spot with a time of 26:12.22. Victoria Dotson of Rockcastle County won the race in a time of 21:03.68.
Ava Morgan was Lincoln’s leader in the girls’ middle school run, placing fourth overall in the 3000-meter race in a time of 14:19.31. The Lady Patriot runners were all clustered in the race, with Alexis Slone placing sixth in 15:35.68, Chloe Tillett taking 10th in 18:43.89, Keri Kidd in 12th place in 20:11.52, Trinity Price 13th in 22:51.94 and Arianna Spiker 14th in 23:19.77.
LCMS seventh-grader Sam Singleton had the overall best local finish at Somerset, running strong in the boys’ 3000-meter run to claim the runner-up spot. Singleton turned in a time of 12:00.14 to place him behind first-place runner Jackson Estes of Whitley County, who had a time of 11:34.61.
Singleton’s running mates Jerek Pope, Hunter Smith and Elijah Johnson all finished in the top 15 as well. Pope came in sixth in 13:18.77, Smith ran 11th in 14:03.06 and Johnson was right behind Smith in 12th place in 14:07.04.
In the boys’ varsity run at Somerset, Lincoln’s Gabe Singleton finished 39th out of 86 runners in 23:07.56. 
Sam Singleton would put up top 10 finishes in all three meets, following up his runner-up finish in the Pulaski meet, with a fourth-place finish in the Central Kentucky Conference (CKC) Championships, also held at the G.E. Plant, and a ninth-place finish in the Tates Creek Invitational at Masterson Station Park in Lexington.
Singleton’s time in the CKC meet was 10:31.29, but the race was just 2400-meters long. He completed the 3000-meter course at Masterson Station Park in 14:38.62.

PULASKI CO. All-comers RESULTS
at G.E. Plant
Varsity Girls
(5K)
Lincoln results: 13) Katherine Rowe 26:01.71; 15) Logan Godbey 26:12.22; 37) Alexa Wesley 31:28.20; 38) Jasmine Steele 31:34.35; 44) Mayci Godbey 32:42.01; 45) Celia Sanjuan 32:52.79; 63) Riya Patel 41:20.43.
Varsity Boys
(5K)
Lincoln results: 39) Gabe Singleton 23:07.56; 50) Josh Denson 24:18.67; 56) Justin Cummins 25:21.82; 57) Dakota Brock 25:22.97; 62) John Sparkman 26:43.78; 78) Reed Campbell 29:56.32; 80) Dalton Patterson 30:47.48.
Middle School Girls
(3K)
Lincoln results: 4) Ava Morgan 14:19.31; 6) Alexis Slone 15:35.68; 10) Chloe Tillett 18:43.89; 12) Keri Kidd 20:11.52; 13) Trinity Price 22:51.94; 14) Arianna Spiker 23:19.77.
Middle School Boys
(3K)
Lincoln results: 2) Sam Singleton 12:00.14; 6) Jerek Pope 13:18.77; 11) Hunter Smith 14:03.06; 12) Elijah Johnson 14:07.04; 17) Bradley Adams 15:54.64; 20) Davis Wardrip 18:18.03; 23) Ethan Lane 22:00.67.
Elementary Girls
(2K)
Lincoln results: 21) Lexi Grubbs 8:56.65; 49) Angelique Coyne 11:27.71.
Elementary Boys
(2K)
Lincoln results: 61) Ethan Miller 10:48.27; 71) Mason Lee 12:19.97.

CKC CHAMPIONSHIPS RESULTS
at G.E. Plant
Varsity Girls
(5K)
Lincoln results: 34) Katherine Rowe 25:25.14; 35) Logan Godbey 25:50.20; 41) Mayci Godbey 26:52.05; 45) Brecken Wren 27:12.32; 56) Jasmine Steele 30:06.12; 60) Chrissy Mullins 31:01.98; 62) Celia Sanjuan 31:10.94; 63) Alli House 31:43.58.
Varsity Boys
(5K)
Lincoln results: 69) Gabe Singleton 22:25.03; 80) Dakota Brock 23:49.45; 83) Justin Cummins 23:58.52; 91) John Sparkman 25:46.70; 94) Reed Campbell 29:25.79; 95) Dalton Patterson 31:08.00.
Middle School Girls
(2400 meters)
Lincoln results: 13) Ava Morgan 12:20.88; 14) Alexis Slone 12:22.40; 37) Lexi Grubbs 14:12.23; 50) Chloe Tillett 15:30.52; 52) Keri Kidd 15:50.03; 57) Arianna Spiker 19:41.97.
Middle School Boys
(2400 meters)
Lincoln results: 4) Sam Singleton 10:31.29; 17) Jerek Pope 11:31.18; 18) Hunter Smith 11:31.93; 38) Elijah Johnson 12:34.09; 46) Bradley Adams 13:29.05; 63) Davis Wardrip 15:49.41; 65) Ethan Lane 17:33.31.

TATES CREEK INVITATIONAL RESULTS
at Masterson Station Park
Varsity Girls
(5K)
Lincoln results: 46) Katherine Rowe 22:28.27; 82) Jasmine Steele 26:06.78; 88) Chrissy Mullins 26:56.24; 102) Celia Sanjuan 28:46.18.
Varsity Boys
(5K)
Lincoln results: 111) Gabe Singleton 20:08.46; 129) Blake Eldridge 21:20.60; 134) Dakota Brock 21:30.51; 138) Justin Cummins 22:27.74; 140) Josh Denson 22:37.24; 143) John Sparkman 23:31.55; 149) Dalton Patterson 29:51.85..
Middle School Girls
(3K)
Lincoln results: 26) Alexis Slone 17:26.62; 93) Lexi Grubbs 20:34.37; 120) Chloe Tillett 21:46.01; 157) Keri Kidd 24:50.18; 159) Angelique Coyne 25:05.63; 160) Arianna Spiker 25:16.57.
Middle School Boys
(3K)
Lincoln results: 9) Sam Singleton 14:38.62; 49) Jerek Pope 16:24.16; 60) Elijah Johnson 16:51.53; 160) Bradley Adams 20:16.58; 166) Davis Wardrip 20:32.88; 194) Ethan Miller 22:55.34; 203) Ethan Lane 24:48.05.